Tecrübe

“Akıllı insan tecrübelerinden ders alır, daha akıllı insan başkalarının tecrübelerinden de ders alır”.

Tecrübelerden Ders Almak

Bir şeyleri anlamak için illa başımıza gelmesini mi beklemeli? Ya da bir şeyin en iyi yolunu her zaman kendimiz deneye deneye mi bulmalıyız? Dünya’da milyarlarca insan var, milyarlarca insan da bizden önce yaşadı. İnsan olmanın ihtiyaçları benzer olduğuna göre karşılaşılan durumlar da benzer oluyor haliyle. Başkalarının tecrübelerinden faydalanmak bize muazzam zaman kazandırır, çünkü her şeyi kendimizin deneyimlemesine ne zaman ne de imkan vardır.

Bilimsel Bilgi

Bilimsel bilgi birikimli, yani öncekilerin üstüne koyarak ilerler. Her insan geçmişteki bilgilere hiç bakmayıp her şeye sıfırdan başlasaydı (tek bir ömürde bu kadar bilgi elde edilemeyeceğine göre) şimdiki bilgi seviyemize gelmemiz imkansız olurdu.

Kitaplar

Başkalarının tecrübelerinden faydalanmanın en iyi yollarından birisi hiç şüphesiz kitap okumaktır. Bir kitap yazmak, o kitabı yazmak için gereken deneyimi yaşamak yıllar alırken o kitabı okumak sadece birkaç günümüzü almıyor mu? Yazarın bize verdiği hediyenin değerini düşününce ne kadar teşekkür etsek az.

Kitap aynı zamanda yazarla sohbet etmenin de çok iyi bir yoludur. Örneğin Galileo Galilei günümüze gelse ona sormak isteyeceğimiz, onunla konuşmak isteyeceğimiz ne kadar da çok şey olurdu, değil mi? O zamanlarda insanlar ne yapıyordu, nasıl düşünüyordu… Aslında onunla sohbet etmenin bir yolu var; “İki büyük dünya sistemi hakkında diyalog” kitabını okuduğumuzda onun dünyasına gidip Galilei ile arkadaşlarının harika sohbetine tanık oluyoruz.

Deneme! Yanılma

Bir şeyi yapmanın örneğin A, B, C, D ve E şeklinde yolları olsun, A ilk akla gelen, B biraz daha iyisi… E ise bilinen en iyisi olsun. Eğer bu yolları okumadıysan muhtemelen önce A’yı yapacaksın. Zamanla A’nın eksiklerini görüp B’yi… ve en sonunda eğer o konuda çalışmış insanların en iyisiyle aynı zekaya sahipsen E’yi bulmak da kısmet olacaktır. Önceden bu yöntemleri araştırsaydın en azından A, B, C ve D adımlarında zaman kaybetmezdin. Tabii ki E ile yetinmek zorunda değilsin, F’yi, G’yi de bulabilirsin. Ancak demem o ki A, B, C, D ile boşuna zaman kaybetme, onların ne olduğunu oku, anla ve geç hemen, zamanın kısıtlı.

Deneme yanılma, yapılmamışı yapma ve yeni alanlarda çalışma durumunda en faydalı yöntemlerden birisidir. Çünkü tecrübe kazanmanın yolu denemektir. Bu yüzden denenmemişi dene!

Tecrübeler Seni Sınırlamasın

Başkalarının tecrübelerinden faydalanmak ne kadar muazzam bir şey olsa da, bizi taklit ve tekrara götürme eğilimi vardır. Bu nedenle, burada yazdıklarımdan yola çıkarak “asla yeni bir şey düşünme, eskiler ne yaptıysa aynen devam et” diye düşündüğümü sanma. Hayatın ve dolayısıyla zamanın sınırlı, neden başkalarının yaptığı hataları tekrarlamak yerine o tecrübelerden de faydalanıp yapılmamışı yapmak için kullanmıyorsun bu zamanını? Bu çok daha akıllıca olurdu.

Tecrübe Bilgiden Üstündür

Bir şeyi deneyimlemiş olmak o şey hakkında bilgi sahibi olmaktan daha üstündür. Hem bilgili hem de tecrübeliysen tadından yenmez :)

2 thoughts on “Tecrübe

  1. Tecrübe aklın hocası, düşüncenin de rehberidir.

    Güzel bir tecrübe aktarımı olmuş. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>