Kitap: Zamanı Anlamak, Mitch Albom

Arka Kapak Yazısı

“Mitch Albom’ın bu en son eserinde, dünyanın ilk saatinin mucidi Tanrı’nın en büyük lütfu olan zamanı ölçmeye kalkıştığı için cezalandırılıyor. Yüzyıllarca hapis kalacağı bir mağaraya sürülüyor ve kendisinden sonra gelen tüm insanların daha fazla gün, daha fazla yıl isteklerini dinlemek zorunda bırakılıyor. Tam bu duruma daha fazla katlanamayacak hale gelmek üzereyken, şartlı olarak azat ediliyor. Kendisine verilen sihirli bir kum saati vasıtasıyla, yeryüzünde yaşayan insanlar arasından seçeceği iki kişiye zamanın gerçek anlamını öğrettiği takdirde affedileceği söyleniyor.

Kahramanımız, kendisi tarafından masumca başlatılmış olan zamanı sayma sevdasının artık tamamen egemen olduğu günümüz dünyasına geri dönüyor ve seçtiği iki yol arkadaşıyla bir seyahate çıkıyor: Bu yol arkadaşlarından birisi, sevdiği uğruna yaşamaktan vazgeçmek üzere olan genç bir kız; diğeriyse sonsuza dek yaşamak isteyen zengin ve yaşlı bir işadamı.

Kendisinin kurtulabilmesi, öncelikle bu ikisine zamanın anlamını öğretmesine bağlı.”

Yorum

Kitabın ismi ve arka kapak yazısı ilgimi çekmişti. Bu şekilde Mitch Albom’un ilk kez bir kitabını okumuş oldum.

Yaklaşık 230 sayfalık kitap oldukça sürükleyici, kısa sürede okuyup bitirdim. Yazarın tarzını beğendim; oldukça sadece ve akıcı. Hikaye de oldukça fantastik. Arka kapak yazısında oluşturduğu kadar beklentimi karşılamasa da zamanın değeri hakkında beni tekrar düşündürdü. Sanırım kitaptan bazı cevaplar bekliyordum ama kitap bunun yerine sorularla ve düşüncelerle baş başa bırakıyor bizi. Bu da çok değerli.

Gerçekten de dünyada var olan ve tekrar elde edemeyeceğimiz en önemli şeyimiz zaman. Onu ne için harcadığımıza çok dikkat etmeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>